Niets aan dit veld lijkt bijzonder, tot je weet dat hier een van de gevaarlijkst gelegen schansen uit het Beleg van Grol lag.
Altena staat voor "te dichtbij", de schans die onderdeel uitmaakt van de insluitingslinie om Grolle werd gevaarlijk dichtbij de stad aangelegd. Omdat kanonskogels in die tijd zo'n 1800 meter ver konden reiken werd de linie destijds aangelegd op zo'n 2500 á 3000 meter van de stad. Op de plek waar Schans Altena werd aangelegd was dit slechts 1820 van de stad. Toch werd hier, bewust, voor deze locatie gekozen. Altena lag op een natuurlijke hoogte in het landschap en bood goed overzicht over de toegangswegen vanuit Eibergen en Holterhoek, routes waarlangs een Spaans ontzet verwacht kon worden.
De nabijheid van de stad maakte de plek riskant, maar strategisch onmisbaar. Om de zwakke plek in de linie te versterken, werd vóór de schans een volledig hoornwerk aangelegd. Dit extra verdedigingswerk ving de knik in de linie op en bood extra bescherming voor de manschappen.
Van deze noordelijke verdedigingslinie is vandaag weinig meer terug te vinden. Altena is niet gereconstrueerd, zoals bijvoorbeeld de Engelse Schans dat wel is. Door het bestuderen van luchtfoto's en archeologisch onderzoek is de plek van deze schans aan de Schietbaan uiteindelijk gevonden.
Schans Altena
Schietbaan
7152 DE
Eibergen
Contactgegevens
Openingstijden | |
---|---|
24 uur open |
Op deze plek is niets te zien, maar het markeert een van de noordelijke delen van de insluitingslinie om Grolle.