Op de zuidflank van de Lemelerberg ligt Park 1813, aangelegd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden. Rond die tijd werd op deze plek heide ontgonnen om ruimte te maken voor een herdenkingspark. Landschapsarchitect Pieter Wattez combineerde rechte lanen en een sterrenbos met kronkelende paden die de natuurlijke hoogteverschillen volgen. Je vindt er nog altijd monumentale beukenlanen, rijen Amerikaanse eiken en een parkhart met opvallend oude, markante bomen. Het park diende destijds als decor voor officiële herdenkingen.
Centraal in het park staat een zittende leeuw op een zuil, onthuld in 1934 ter vervanging van een eerder beeld dat door weersinvloeden en vandalisme was beschadigd. De lanen dragen namen van bestuurders uit die tijd, zoals Van Heeckeren van Molecaten en Van Rechteren Limpurg.
Na jaren van verwaarlozing is Landschap Overijssel begonnen met het herstel van Park 1813. Er wordt gewerkt aan de bosranden, zo’n 4,5 kilometer in totaal. Door meer licht en ruimte te geven, keren de geleidelijke overgangen terug die Wattez ooit voor ogen had. Dat zorgt voor meer variatie in planten en dieren, en laat het park beter aansluiten op de omliggende heide.
Park 1813
Kerkweg
8148 PZ
Lemele
Contactgegevens
Openingstijden | |
---|---|
24 uur open |