Jouw route 1
Afstapmomenten 2
Print of download 3
Open de route in onze app
Open Fietsroute langs kust en oevers op Tholen in onze app
Volgende stap
Laatste stap

Fietsroute langs kust en oevers op Tholen

lengte
Lengte
50.56 km
thema
Thema
dorpen, historisch, kust
Duur
Duur
2 uur 53 min
route bevat
Route bevat
21 knooppunten

Tholen, Stavenisse, Sint-Annaland

Waar Tholen vandaag de dag één groot eiland vormt, bestond het tot in de 13e eeuw uit een vijftal kleinere eilanden. Door menselijk ingrijpen - inpolderingen, dijken en afdammingen - groeiden deze eilanden geleidelijk aan elkaar vast. De strijd tegen het water was echter nooit ver weg. Vooral in de 16e eeuw kreeg Tholen te maken met zware overstromingen. Met nieuwe inpolderingen wisten de inwoners het land telkens weer op de zee te heroveren, al was dat vaak tijdelijk.

Tijdens de Tweede Wereldoorlog keerde het water opnieuw terug, ditmaal met opzet. Grote delen van Zeeland, waaronder Tholen, werden geïnundeerd als militaire maatregel. Het onder water zetten van het land moest oprukkende troepen hinderen, maar had desastreuze gevolgen voor de landbouw. Het zoute zeewater maakte de grond jarenlang onbruikbaar. Ondanks felle protesten van boeren, ging de inundatie door. In oktober 1944 bombardeerde de Royal Air Force de dijken van Walcheren, wat elders in Zeeland opnieuw grote watermassa’s losliet.

Nauwelijks hersteld van deze oorlogsellende werd Zeeland in 1953 getroffen door de Watersnoodramp. Vooral Stavenisse, aan de westzijde van Tholen, werd zwaar geraakt. Over een lengte van bijna twee kilometer braken de dijken door. In de nacht van 1 februari verloren 156 inwoners het leven en raakten talloze mensen dakloos. Deze ramp vormde de directe aanleiding voor de Deltawerken, die een einde maakten aan de voortdurende dreiging van de zee. Althans, voorlopig. Een stijgende zeespiegel maakt duidelijk dat waakzaamheid noodzakelijk blijft in het laaggelegen deltagebied van Nederland.

Zo woest als het verleden van Tholen soms was, zo kalm en vredig oogt het eiland vandaag. Langs het water is het aangenaam verblijven en op verschillende plekken zijn zelfs stranden te vinden. Stavenisse heeft een strand achter de haven, Sint-Maartensdijk een kindvriendelijk strandje van zo’n 150 meter lang, en ook bij Sint-Annaland ligt een schoon en toegankelijk strand. Blijf daarbij wel binnen de afzettingen, want de stroming in de Oosterschelde kan verraderlijk zijn.

Schrijf een beoordeling

Heb je deze route gefietst? Deel je ervaring dan met ons en andere fietsers.

Selecteer het aantal sterren dat je deze route geeft (op basis van maximaal 5 sterren) en beschrijf je ervaring

Voor de veiligheid willen we zeker weten dat je een mens bent.

Hier kun je jouw route uitbreiden met afstapmomenten

lengte
Lengte
50.56 km
thema
Thema
dorpen, historisch, kust
Duur
Duur
2 uur 53 min
route bevat
Route bevat
21 knooppunten

Nog geen afstapmomenten toegevoegd

Gefeliciteerd met je fietsroute!

lengte
Lengte
50.56 km
thema
Thema
dorpen, historisch, kust
Duur
Duur
2 uur 53 min
route bevat
Route bevat
21 knooppunten

Selecteer hieronder het gewenste formaat

Fietsroutekaart

Fietsroutekaart

Met deze optie ontvang je alleen de uitgebreide fietsroutekaart

Printen
Downloaden
Mailen
Knooppunter formaat

Knooppunter formaat

Met deze optie ontvang je alleen de beknopte knooppunten.

Printen
Downloaden
Mailen
Fietsroutekaart + Beschrijving

Fietsroutekaart + Beschrijving

Met deze uitgebreide optie ontvang je alles wat je nodig hebt voor een zorgeloze fietstocht.

Printen
Downloaden
Mailen
GPX bestanden

GPX bestanden

Met deze uitgebreide optie ontvang je alles wat je nodig hebt voor een zorgeloze fietstocht.

Downloaden
Mailen
Volgende stap
Laatste stap